טיפול ב-EMDR – מה זה בדיוק אומר?

טיפול EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) הוא גישת פסיכותרפיה שפותחה על ידי הפסיכולוגית פרנסין שפירו בסוף שנות ה-80. הוא משמש בעיקר לטיפול באנשים שחוו אירועים טראומטיים, כגון הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), אך הוא יכול להיות יעיל גם במצבי בריאות נפשיים אחרים, כולל חרדה, דיכאון ופוביות.

תהליך הטיפול ב-EMDR

במהלך פגישת טיפול ב-EMDR, המטפל מדריך את הלקוח בסדרה של תרגילי גירוי דו-צדדיים. זה בדרך כלל כרוך במעקב ויזואלי של הלקוח אחר תנועות היד של המטפל או עוקב אחר פס אור תוך כדי אזכור זיכרונות או מחשבות מטרידות. הגירוי הדו-צדדי נועד לעורר את שתי ההמיספרות של המוח, ולהקל על העיבוד מחדש של חוויות טראומטיות.

המטפל עוזר ללקוח להתמקד בזיכרון הטראומטי תוך החדרת מחשבות או אמונות חיוביות. באמצעות סטים חוזרים ונשנים של גירוי דו-צדדי, המצוקה הקשורה לזיכרון מצטמצמת בהדרגה, ומשולבים אמונות ורגשות חדשים, מסתגלים יותר.

היתרונות של טיפול EMDR

טיפול EMDR הוכח כיעיל ביותר בהפחתת הסימפטומים של הפרעות הקשורות לטראומה. מחקרים מצביעים על כך שזה יכול להוביל לשיפורים משמעותיים בתסמינים כמו פלאשבקים, סיוטים ועוררות יתר. טיפול EMDR יכול גם לעזור לאנשים להשיג תחושת שליטה רבה יותר על הזיכרונות הטראומטיים שלהם, ולאפשר להם להתקדם בחייהם.

בנוסף, טיפול ב-EMDR הוא טיפול קצר טווח יחסית לטיפול בשיחות מסורתיות. אנשים רבים מדווחים כי הם חווים שינויים חיוביים תוך מספר פגישות, אם כי מספר הפגישות הנדרש עשוי להשתנות בהתאם לחומרת הטראומה ולצרכים הספציפיים של הפרט.

שיקולים ומגבלות של טיפול EMDR

בעוד שטיפול ב-EMDR הראה תוצאות מבטיחות, ייתכן שהוא לא מתאים לכולם. אנשים עם מצבים פסיכיאטריים מסוימים, כגון פסיכוזה או הפרעות דיסוציאטיביות, עשויים לדרוש צורות טיפול חלופיות. חשוב לאנשים השוקלים טיפול ב-EMDR להתייעץ עם מטפל מוסמך שיוכל להעריך את הצרכים הספציפיים שלהם ולקבוע אם טיפול ב-EMDR מתאים.

בנוסף, טיפול ב-EMDR יכול לפעמים להוביל להופעת רגשות עזים או להחמרה זמנית של הסימפטומים לפני שמתרחש שיפור. עם זאת, תגובות אלו הן בדרך כלל חולפות וחלק מתהליך הריפוי.

מסקנה

לסיכום, טיפול EMDR הוא גישת פסיכותרפיה מיוחדת שנועדה לעזור לאנשים לעבד ולהחלים מחוויות טראומטיות. באמצעות שימוש בגירוי דו-צדדי, הוא שואף לעבד מחדש זיכרונות מעיקים ולהחליף אמונות לא מסתגלות באמונות חיוביות יותר. טיפול EMDR הוכח כיעיל בהפחתת תסמינים הקשורים להפרעות הקשורות לטראומה. עם זאת, חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך כדי לקבוע אם טיפול EMDR מתאים לצרכים ולנסיבות הספציפיים שלך. עם הדרכה נכונה, טיפול ב-EMDR יכול לספק כלי רב ערך עבור אנשים המחפשים הקלה מהשפעות הטראומה.  למידע נוסף יואב אריה לביא

אירועים כללי לימודים וקריירה מוצרים לבית ולמשרד משפחה וזוגיות פנאי ונופש צרכנות שירותים לעסקים
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
סדנאות בישול לפעילות משרדית מגבשת
אין כמו סדנאות בישול לפעילות משרדית מגבשת ומעניינת. כל מעסיק יודע שעל מנת לשמור על מוטיבציה גבוהה...
קרא עוד »
מרץ 23, 2018
חישוב החזר מס בגין משיכת כספי פנסיה
כיום ישנם לא מעט אנשים אשר זכאיים להחזרי מס וכלל לא יודעים זאת. במטרה לוודא האם גם לכם חייבים לא מעט...
קרא עוד »
פבר 19, 2020
4 מוצרים אורגנים שכדאי לכם לבדוק
מוצרים אורגניים הופכים פופולריים יותר ויותר. אנשים מתחילים להבין שלכימיקלים במזון ובמוצרים שלהם...
קרא עוד »
יול 07, 2022