כיצד צבעים יכולים להשפיע על התפתחות התינוק

חדר תינוקככל שמתקרב תאריך הלידה, יש להכין את חדר התינוק שבבית, כך כשתביא ביחד עם אישתך את הילד הביתה לראשונה, חדרו יהיה מוכן ותוכלו להשתמש בו. למרות שבשבועות הראשונים, סביר להניח, שהילד ישן בחדרכם ומרבית הזמן הוא יהיה איתכם, הרי חשוב מאוד שהחדר יהיה מוכן ויותאם לצרכיו של הילד.

מחקרים רבים שנערכו במהלך השנים, לא רק על התפתחות של תינוקות אלא גם על ילדים ומבוגרים, מגלים איזו חשיבות יש לצבע של הקיר על תהליך ההתפתחות השכלית וכן על מצב הרוח של האדם. תורת פנג שווי, מתייחסת לכך רבות , שכן היא רואה בצבעים מקור אנרגיה שמשפיע באופן ייחודי על מצב הרוח של בני האדם. אך לא רק מומחי פנג שווי טוענים כך אלא גם פסיכולוגים אשר סבורים, שבדיוק כמו שיש השפעה לאור וחושך על מצב הרוח שלנו ועל יכולת ההתפתחות שלנו, כך גם לצבעים בחדר יש השפעה על מצב הרוח וההתפתחות שלנו בכלל ושל תינוקות בפרט.

אפשר להבין מדוע מחקרים מראים זאת, הרי אחד האלמנטים החשובים בהתפתחות של תינוק, יודע כל הורה, היא היכולת שלו להכיר צבעים ולהבדיל ביניהם. זו הסיבה שהורים דואגים להפגיש את ילדם עם צבעים שונים כבר בימיו הראשונים, וכן הם דואגים שהצעצועים, המשחקים והבגדים שלו יהיו מבוססים על מגוון רחב של צבעים ולא על צבע אחד. כך הוא יוכל גם להכיר ולהבדיל ביניהם, וגם להיות מושפע מהם בדרכים שונות.

אילו צבעים יכולים להשפיע על התפתחות התינוק וכיצד

כאמור לצבעים יש אנרגיות שונות והם גם מסוגלים לעזור בתהליך ההתפתחות של התינוק. ניקח למשל 3 דוגמאות של צבעים שונים בשביל להבין את התהליך שעובר התינוק בעזרתם.

  • כחול – מדובר בצבע חם ונעים, צבע שמעורר גירוי ודרכו אפשר ללמוד הרבה, למשל על השמיים, ים ואלמנטים אחרים שקשורים לצבע זה. מדובר בצבע מרכזי בחייו של התינוק ולכן אם מחליטים לצבוע בעזרתו את החדר, הרי שמעניקים לו משהו מוכר. חשוב לומר, שבעבר היה נהוג לחלק את הצבעים על פי בנים ובנות, כך שצבע כחול התאים לבנים, בעוד שצבע ורוד התאים לבנות. כיום הורים מבקשים שלא לעשות זאת, על מנת שלא ליצור הבדל בין המינים ולא למנוע מכל אחד מהמינים את מה שהמין השני מקבל.
  • שחור – ברור לכל שמדובר בצבע מאיים ומפחיד, צבע חשוך שלא מעניק אור, ומעורר תחושה לא נעימה. זה צבע גם לא יעיל ולכן מוטב שלא להשתמש בו בשום צורה כשצובעים את הקירות של החדר.
  • אדום – מצד אחד זה נחשב צבע חם, נעים, צבע שגם מעורר גירוי כמו כחול וגם מוכר כמוהו לילד, הוא מסמל בין היתר פרחים, תותים, אבטיח, דברים חיוביים. מצד שני ברור שיש לו גם תזכורת שלילית, כמו דם. לכן ההמלצה היא להשתמש בו אך במשורה, על מנת שהוא לא יבהיל את הילד אך כן יהיה ניתן להפיק ממנו מידע שיפתח אותו.

למידע נוסף על חדרי תינוקות בבלוג של מורד גיליס.

אירועים כללי לימודים וקריירה מוצרים לבית ולמשרד משפחה וזוגיות פנאי ונופש צרכנות שירותים לעסקים
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
האטרקציה למשפחות בירושלים שלא חשבתם עליה
הידעתם שברירת המחדל של הרבה ישראלים לחופשה בארץ, היא לא אילת ולא צימר בצפון? לפי הסקרים עולה כי ברירת...
קרא עוד »
אוק 11, 2022
משקפי ראייה מותאמות למשרד
תקופת העבודה במשרד שלכם תוכל להיות הרבה יותר משמעותית אם תחליטו לעשות שימוש במשקפי ראייה שמתאימות...
קרא עוד »
אוג 27, 2018
כיצד פופים ישדרגו לכם את הגינה
מי מאיתנו לא היה רוצה שהגינה שלו תיראה מושלמת ושהיא תהיה כזו שנעים לשהות בה, לאכול בה ארוחות משפחתיות...
קרא עוד »
פבר 22, 2017