האם יש קשר בין סודוקו לפיתוח יכולות שכליות

סודוקו

סודוקו
סודוקו הינו משחק תשבץ יפני שמאז שפותח לראשונה לפני 30 שנה הוכח במחקרים רבים כי מעבר להנאה הצרופה שהוא מספק, הוא תורם רבות לפיתוח היכולות השכליות של האדם. במשחק זה יש למקם את הספרות 1 עד 9 בשורה, בטור ובמשבצות ריבועיות כך שכל ספרה תופיע בכולם רק פעם אחת בלבד, וכאן נלמד כיצד פשטות זו אכן תורמת לכל אחד ואחת מאיתנו לפיתוח המחשבה, ההיגיון והשכל הישר.

לאמן את המוח באמצעות סודוקו

ידוע כי פעילות גופנית משפרת את הסיבולת הגופנית, תורמת לשמירה על משקל גוף תקין ועל הבריאות הכללית של האדם. אך מה לגבי אימון המוח? ובכן, מחקרים רבים מראים כי ברוב שעות היום שלנו אנו פועלים על "אוטומאט" ואיננו מנצלים את יכולתו של מוחנו, דבר שפוגע בנו בסופו של דבר בהתפתחות מחלות כרוניות בבגרות כגון האלצהיימר. ומה לגבי הילדים הקטנים והמתבגרים האהובים שלנו? כיצד נעזור להם לאמן את מחשבתם על מנת להיות חכמים וזריזים יותר מחשבתית?

ובכן, פתירת תשבצי סודוקו (כבר מגיל צעיר) נמצאה כתורמת משמעותית לפיתוח היכולות השכליות של האדם בזכות מספר אלמנטים מרכזיים :

  • פיתוח הזיכרון – הסודוקו אמנם מסתמך על מספרים אך אינו מערב חשיבה מתמטית כלשהי. הוא כן מחייב מהפותר לזכור היכן ממוקמות הספרות השונות שהציב ועל כן מדובר בכלי יעיל ביותר לפיתוח הזיכרון.
  • חשיבה אסטרטגית – במהלך פתירת סודוקו המשתמש מוצא עצמו "חושב קדימה" ומתכנן את מהלכיו העתידיים. פיתוח יכולות שכליות נוגע רבות ביכולת לתכנן מהלכים בחשיבה אסטרטגית, וסודוקו הינו הזדמנות פז מהנה למימוש אפשרות זו.
  • ללמוד להתרכז – אנו חיים בעולם עמוס גירויים. יותר ויותר אנשים מתגלים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז ברמה זו או אחרת ולא ניתן להאשימם – פרסומות, סלולאריים וגירויים רבים נוספים מקיפים אותנו בכל שנייה. פתירת סודוקו הוכחה ככזו המלמדת את האדם להתרכז, להיות ממוקד במטרה ולנטרל את שאר הגירויים לפרקי זמן קבועים, דבר שמשתלם בפיתוח היכולות השכליות בפרט ובאספקטים נוספים בחיים בכלל.
  • שיפור מהירות המחשבה – ניתן לפתור את לוחות הסודוקו בכל עת שמעוניינים בכך, דרך המחשב, הסמארטפון או הלוח היומי בעיתון. האפשרויות הממוחשבות סופרות לפותר את הזמן עד לסיום פתירת הלוח, וכך הוא יכול לעקוב אחר ההשתפרות שלו לאורך הזמן.

חשוב לציין כי לוחות הסודוקו שונים אלו מאלו ע"פ דרגת הקושי שלהם. ככל שהסודוקו קשה יותר, כך הוא חסר יותר מספרים התחלתיים ופחות "רמזים" לשיבוץ מספרים ברורים מאליהם ע"פ שיבוץ המספרים ההתחלתיים. בסופו של דבר, פותרי סודוקו מיומנים יגלו עם הזמן כי הם מצליחים לסיים לוחות משחק רבים בקלות מרובה ויוכלו להתקדם הלאה לשלבים הגבוהים יותר. מכאן ניתן להסיק כי אכן מדובר באימון מוחי מהנה ויעיל שתורם רבות ליכולות השכליות של האדם בכל שלב בחייו.

אירועים כללי לימודים וקריירה מוצרים לבית ולמשרד משפחה וזוגיות פנאי ונופש צרכנות שירותים לעסקים
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
האם כל אחד יכול למצוא טיפול שהוא צריך אצל הקוסמטיקאית
כמה פעמים שמעתם את המשפט "לא, זה לא מתאים לי, זה לא בשבילי, אני לא צריך את זה" בהקשר של טיפולים קוסמטיים?...
קרא עוד »
מאי 31, 2018
טיפים לחיים, הכירו את הדרך לחיות כמו מלך
החיים הם מסע מדהים מלא בעליות ומורדות, אתגרים ורגעים של שמחה. בדרך אנו נתקלים במצבים שונים בהם מעט...
קרא עוד »
יונ 27, 2023
עיצוב בתי קפה – מאיפה מתחילים
אפשר לראות כי המצב הכלכלי בישראל הוא מאוד טוב וזאת על סמך בתי הקפה הרבים שיש לא רק בערים הגדולות אלא...
קרא עוד »
מאי 24, 2019