סקירה בנושא שכפול מפתחות לרכב וכיצד יוצאים מזה בלי למשכן את הבית

שכפול מפתחות לרכב

מפתחות לרכב היום זה לא מה שהיה פעם. לא משנה איזה רכב יש לך, כאשר המפתח לא מסתובב בסוויץ' או לא מניע את הרכב, כל מי שבבעלותו רכב פרטי, נכנס ללחץ ומתחיל לחשוב על עלויות תיקון אסטרונומיות אותן יידרש לשלם.

המצב אינו כך בהכרח וכיום מנעולנים רבים מבצעים שיכפול כל סוגי המפתחות לרכב במחירים אטרקטיביים. עד תחילת שנות התשעים המכוניות שיצאו את שערי מפעלי הרכב בעולם כללו מפתח מתכת פשוט בלבד, ללא רכיב אלקטרוני. מפתחות אלה היו מעוטי תקלות אך גם לא ממש מנעו שימוש בלתי מורשה בכלי הרכב.

שכפול מפתח לרכב שכלל רק מפתח מתכת הנו פשוט מבחינה טכנולוגית. בהמשך החלו היצרנים לשלב רכיב אלקטרוני במפתח המכונה בשפה המקצועית צ'יפ. רכיב זה מתקשר עם אנטנה קטנה המצויה בתוך הסוויץ' של כל רכב ומעבירה סיגנל אלקטרוני למחשב הרכב ברגע שהמפתח מוכנס לסוויץ'. כאשר מוכנס מפתח עם צ'יפ המקודד ספציפית לאותו כלי רכב, נשלח למחשב הרכב אות מסויים המאפשר את התנעת הרכב. בכל מקרה אחר הרכב לא יתניע, גם אם המפתח יסתובב בסוויץ'. המנגנון שתיארתי כאן נקרה משבת או אימובלייזר. בהמשך צורפו שלטים משולבי מפתח ובשנים האחרונות אנו פוגשים מפתחות חכמים להם אין חלק מכאני כלל. נפרט על כך בהמשך.

חשוב להפריד בין שני סוגי תקלות הקשורות במפתח הרכב

תקלה ראשונה: מפתח לא מסתובב בסוויץ'. כאן ברור שהכשל הוא מכאני ואנו הולכים למנעולן הרכב הקרוב למקום מגורינו כדי לפתור את הבעיה בזול.

תקלה שניה: מפתח מסתובב אבל לא מניע . כאן כבר רובינו מעדיפים לפנות ליבואן הרכב מתוך הנחה שמדובר בבעיה מורכבת עם מחשב הרכב, אולם הדבר במרבית המקרים אינו כך. בד"כ כל מה שקרה זה שהצ'יפ הפסיק לשדר את הסיגנל המורה למחשב הרכב לאפשר התנעה. במקרה זה ניתן לשכפל מפתח חלופי עם צ'יפ חדש שיפתור את הבעיה.

ניטרול מפתחות לרכב לאחר אובדן

חשוב לדעת שבמקרה של אובדן מפתח, בעל הרכב צריך לא רק לשכפל מפתח חדש אלא גם לשנות את הקידוד של כל יתר המפתחות שברשותו, אחרת, מי שמצא את המפתח האבוד יוכל להתניע את הרכב ללא קושי. במקרה כזה יש לשנות את הקידוד במחשב הרכב ובכל יתר המפתחות המשמשים את אותו רכב. תהליך זה נקרא נטרול מפתחות רכב.

חשוב לדעת שלא חייבים לגשת למוסך היבואן עם כל בעיה שכזו ולשלם מחיר גבוה. ניתן לפתור את הבעיות שתיארנו כאן באופן יעיל ובמחיר נמוך אצל מנעולן מומחה. ניתן למצוא מידע בנושא שכפול מפתחות לרכב באתר חברת קוויקי שירותי מנעולנות. מנעולני רכב מקצועיים מחזיקים כיום ציוד אלקטרוני המאפשר להם לגשת ו"לדבר" עם מחשב הרכב ובאופן זה לקבוע קידוד חדש ושונה מזה הקיים על מפתח הרכב האבוד.

אז אילו סוגי שכפולים של מפתחות לרכב יש:

אז כמו שיש כמה סוגים של מפתחות לרכב, כך קיימים מספר סוגי שכפולים, בהתאם למפתח ולתקלה. סקרנו

  • שכפול מפתח חכם – מפתחות מהשנים האחרונות בלבד המופיעים בדגמים חדשים. כלל אינם כוללים חלק מכאני אלא רק חיישן קרבה המתקשר עם מחשב הרכב. שכפול של שלט כזה, למרות שחלק מיבואני הרכב יציגו כפעולה מסובכת בעלות גבוהה, כלל אינה מורכבת וניתן לבצעה אצל מנעולן רכב מומחה בעלויות נמוכות.
  • שכפול מכאני בלבד – לא קיים יותר היום בכלי רכב חדשים. מקובל במכוניות משומשות שנמכרו בישראל עד אמצע שנות ה 90.
  • שכפול מכאני + צ'יפ משבת רכב (מפתח מקודד) – במסגרת העבודה מייצרים מפתח חדש ממפתח גולם של אותו יצרן רכב. בנוסף מקודדים צ'יפ עבור אותו מפתח, כך ש"ידבר" עם מחשב הרכב. זהו שכפול יקר יותר.
  • שכפול מפתח עם שלט – מכיל רכיב מכאני, צ'יפ ושלט מובנה. גם השלט מנהל תקשורת עם מחשב הרכב ויש להתאים את הקידוד של השלט לזה של מחשב הרכב.

טיפ חשוב לסיום:

אם המפתח אינו מסתובב בסוויץ' ייתכן שהבעיה אינה במפתח אלא בסוויץ' עצמו. הסוויץ' הנו רכיב יקר מאוד בכל רכב כיום. מומלץ לבדוק אופציה של שיפוץ הסוויץ' לפני שרוכשים סוויץ' חדש.

 

 

 

 

אירועים כללי לימודים וקריירה מוצרים לבית ולמשרד משפחה וזוגיות פנאי ונופש צרכנות שירותים לעסקים
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מקום ליום הולדת 40
רוב האנשים חוגגים יום הולדת בכל שנה. אבל לא בכל מקום נהוג לחגוג יום הולדת בכל שנה. לדוגמא בהודו לא נהוג...
קרא עוד »
מרץ 21, 2023
TLVshow – אולי אתם חלק מזה?
קרה לכם פעם שהלכתם להנאתכם בתל אביב ופתאום נתקלתם בחבר שלכם ששאל אתכם שאלות ומוזרות, לא הספיק להסביר...
קרא עוד »
פבר 17, 2020
מאיזה גיל אפשר לנהוג על קורקינט חשמלי
אנחנו יכולים למצוא היום, לא מעט ילדים אשר בוחרים להשתמש בכלי רכיבה מסוג קורקינט חשמלי. בין אם זה...
קרא עוד »
ספט 26, 2019